Poze din tura de pe Creasta Sudică în Piatra Craiului 23 august 2025

Acasă » Albume foto » Poze de pe Creasta Sudică 23 august 2025

Am fost pe 23 august 2025.

23 august 2025 Mordor. Creasta Sudică în Piatra Craiului

Codul de vreme rea din ziua anterioară, dar și discuția cu Salvamont Zărnești mi-a dat emoții legate de această tură.

M-am îndoit puțin că este ok să o țin.

Vineri, Salvamontul zicea, aproape se jura, de fapt, că va fi vânt puternic în creastă sâmbătă.

Eu le ziceam: “Mă uit la prognoză. Arată un vânt cel puțin acceptabil.”

Ei nu. Batman. Batman. O să fie vânt, o să fie vânt.

Din experiențe anterioare cu Salvamontul am învățat că ei au uneori tendința de a exagera informațiile pe care le dau la telefon.

Au tendița de a amplifica (uneori nerealist) pericolul.

Mi s-a întâmplat de câteva ori să-mi zică ceva și apoi când am ajuns în teren am văzut că nu era dracu’ așa de negru.

Așa că am luat “cu puțină sare” discuția cu ei.

Să nu înțelegeți din ce vă zic aici că este ok să ignorați ce zice Salvamontul. Nu este!

Însă în acest caz specific, m-am consultat cu alți oameni de munte, am verificat și alte site-uri meteo și am decis să țin tura.

În timpul ei am verificat vremea din oră în oră așteptând o posibilă schimbare de prognoză și fiind atent și la informațiile din teren.

Desigur, dacă îi “dădea” cu vânt la intrarea în creastă am fi renunțat la parcurgerea ei.

Din fericire, când am ajuns sus, a fost exact cum anticipam, adică bine.

Nu a fost vânt aproape deloc pe creastă. Doar ceață.

Nu vă faceți filme. Nu am un glob de cristal care îmi zice vremea. Putea la fel de bine să fie nasol din punct de vedere meteorologic.

Apoi am trecut prin hornuri, pe mini creste. Am urcat stânci abrupte.

Am admirat de aproape simbolurile Craiului: caprele negre și garofița endemică.

A fost un Mordor anulat mereu de zâmbetele camarazilor de drum.

Altfel creasta Sudică este unul dintre cele mai grele trasee marcat din România.

Felicitări participanților pentru parcurgerea crestei.

Și vă muțumesc! A fost un privilegiu să fiu ghidul vostru.

Mulțumesc, Paulică (ajutorul meu de ghid), pentru că îmi dai liniște când ești în spate acolo.

Sorin Rădan
Ghid montan Edumont

Apropo: Vrei să mergi și tu într-o drumeție ca aceasta? Click AICI să vezi calendarul nostru de ieșiri în natură!

Hai și tu pe munte în drumeții! Efectul terapeutic este garantat!

Click AICI să vezi calendarul nostru de ieșiri în natură!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Vrei să afli secretele mersului pe munte?

În fiecare luni îți vom trimite un email legat de asta.
Vei învăța lucruri despre echipament, despre pericolele muntelui, despre siguranță, despre animalele muntelui etc.
Totul de la un ghid montan profesionist.
Bonus: Te vom anunța prin email atunci când lansăm excursii noi.